Menu
Don't forget to fill out your authentication form for the School App so that you can receive messages from school.

Welcome toWest Byfleet Infant SchoolWe Belong, Inspire, Succeed

Who's Who

Take a look at our school team. They are shown in the following order:

 

  • Senior Leadership Team
  • SEND Team
  • Teachers
  • Learning Support and Special Needs Assistants
  • Office Staff
  • Other Support Staff

Strategic Leadership Team

Sarah Smithers

Headteacher and DSL

Senior Leadership Team 

 

Stacey Webber

Deputy Headteacher and DSL

Assessment Leader

(SLT)

 

Sue Sil

Business Manager

 

 

Senior Leadership Team (SLT)

.

Charlotte Haley

Year 1 Leader (SLT)

Year 1 Teacher

Deputy DSL

(SLT)

 

 

Sophie Pugh

Year 2 Leader

Year 2 Teacher

Deputy DSL

(SLT)

 

Sam Dudley

KS1 Leader

Year 1 Teacher

Deputy DSL

(SLT)

 

Callie Gregory

 Early Years Leader

Early Years Teacher

(SLT)

 

Inclusion Team

 

 

 

Zoe Purulak

Inclusion Leader

Zena Barclay White

Inclusion Manager

Teaching Staff

Caroline Pemble

Early Years Teacher

Ruth Jones

Early Years Teacher

Vicky Howard

Year 1 Teacher

.

 

Emma Banner

Year 2 Teacher

 

Leigh Dootson

Year 2 Teacher

Heather Hobbs

Year 1 Teacher

Claire Clark

Home School Link Worker and 

Year 1 Teacher

Support Staff

Danni Hannington

Special Needs Assistant and Early Birds Supervisor

Aisha Speirs

Special Needs Assistant

(Maternity Leave)

 

Kim Grove

Special Needs Assistant

 

Hayley J

Learning Support Assistant and Lunchtime Supervisor

 

 

Maryam Kordestani

Special Needs Assistant

Keely Manser

Special Needs Assistant

 

Caroline Sheppard

Learning Support Assistant and Lunchtime Supervisor

 

Bimbie Walker

Learning Support Assistant and Lunchtime Supervisor

 

Andrea Stockford

Lunchtime Supervisor

Lisa Clark

Learning Support Assistant and Lunchtime Supervisor

 

Rachael Heywood

Learning Support Assistant and Lunchtime Supervisor

 

Annette Ginn

Learning Support Assistant and Lunchtime Supervisor

Early Birds SEN Support Assistant

 

 

Cathy Mitchell

Special Needs Assistant

 

Michelle Monan

Learning Support Assistant

 

 

Sarella Bala 

Learning Support Assistant

and Lunchtime Supervisor

Claire Brown

Learning Support Assistant

Special Needs Assistant 

and Lunchtime Supervisor

Tasha Baron

Special Needs Assistant

 

Sarah Hancock

Learning Support Assistant

Special Needs Assistant

and Lunchtime Supervisor

 

 

Viktoria Kertesz-Cilinger

Special Needs Assistant

 

Emma Rammell

Learning Support Assistant and Lunchtime Supervisor

Yvonne Anderson-Bassey

Learning Support Assistant

Special Needs Assistant

and Lunchtime Supervisor

 

Georgie Fagan

Special Needs Assistant 

 

Gail Burdick

Lunchtime Supervisor

 

 

Imogen Martin

Special Needs Assistant

Administration and Premises Team

Gill Davis

Office Manager

 

Sue D

Office Manager

 

Debbie Jones

Finance and Admin Assistant

 

Khuram Durrani

Caretaker

 

Community Team

Maisie Francis

Catering Manager

Chris Sexton

Sports Specialist

 

Bailey Westwood

Sports Coach

 

Earlybirds Team

   

Eliza Lamport

Early Birds Assistant

Suzanne Randall

Early Birds Assistant

 

 

 

Top